Opublikowany przez: monika.g
Autor zdjęcia/źródło: Pixabay.com @ Apteczka malucha
Wakacje z dzieckiem wymagają dużo więcej przygotowań i nakładu sił niż wakacje we dwoje. Te przygotowania mogą być na początku trochę przerażające, no bo przecież trzeba zabrać ze sobą tyle niezbędnych i absolutnie potrzebnych rzeczy. Poza tym trzeba znaleźć ciekawe miejsce, ustalić i sprawdzić nocleg, zrobić plan wypoczynku, a do tego trzymać się rytmu dnia i codziennych rytuałów maluszka, przygotowywać mu odpowiednie posiłki, dbać o to, by nic mu nie zaszkodziło i się nie rozchorował. No właśnie, co do chorowania to mamy dla was niezbędną listę rzeczy, które musi zawierać wakacyjna apteczka malucha. Nie przerażajcie się listą rzeczy do zrobienia i zabrania na wakacyjny wyjazd. Pozornie jest ich bardzo dużo, ale jak już zabierzecie się do pakowania i konkretnego ustalania to przekonacie się, że wcale nie jest tego aż tak dużo i wszystko da się łatwo i sprawnie dopiąć na ostatni guzik.
Pakowanie walizek najlepiej jest zacząć już 2 dni przed wyjazdem, aby mieć czas na ewentualne dokupienie czegoś. W apteczce malucha muszą się znaleźć przede wszystkim leki, które dziecko przyjmuje na stałe oraz podstawowe leki i środki higieniczne.
Już w czasie podróży malec może potrzebować pomocy medycznej, zwłaszcza gdy jedziecie daleko. Choroba lokomocyjna to częsta przypadłość u dzieci. Związana jest z podrażnieniem nie w pełni jeszcze wykształconego ośrodka równowagi, co może prowadzić do odczuwania przez malucha mdłości, bólu głowy, osłabienia, a nawet wymiotów. Lek na chorobę lokomocyjną będzie w tym przypadku bardzo pomocny.
Dziecko nie tylko w czasie jesiennych czy zimowych chłodów może mieć gorączkę. Także latem jest na nią narażone, zwłaszcza w czasie dużych zmian temperatur (upał i klimatyzacja w samochodzie czy pociągu) oraz przegrzaniem organizmu (udar słoneczny). Niezbędne w tym przypadku będzie zabranie ze sobą termometru i leku przeciwgorączkowego, który złagodzi stan zapalny w organizmie malucha. Najwygodniejszy będzie on w formie syropu.
CZYTAJ TEŻ: Jak bezpiecznie latać samolotem z dzieckiem? WAŻNE ZASADY I INFORMACJE
W czasie infekcji oprócz leków przeciwgorączkowych przydadzą się również środki łagodzące poszczególne objawy przeziębienia. Jeśli dziecko będzie miało katar złagodzi je spray do nosa, przede wszystkim zawierający nawilżającą wodę morską. Do czyszczenia małych nosków przyda się również aspirator. W przypadku bólu gardła pomocne będą pastylki do ssania, a dla młodszych dzieci leki w sprayu na ból gardła działające łagodząco, nawilżająco i antyseptycznie. Pamiętaj też o syropie na kaszel. W aptece możesz kupić syrop dla dziecka na różne rodzaje kaszlu, więc nie będziesz musiała brać dwóch oddzielnych buteleczek na kaszel suchy i mokry. Jeśli maluch jest alergikiem i jego katar lub kaszel może właśnie z tego wynikać nie zapomnij o lekach przeciwalergicznych.
W czasie letniego szaleństwa i swawoli nie trudno o zranienia. W takim przypadku przydadzą się bandaże i plastry (także bandaż uciskowy). Do odkażania ran potrzebna będzie woda utleniona lub spirytus salicylowy. Weź też krem łagodzący otarcia i przyspieszający gojenie. Nie zapomnij o nożyczkach do cięcia bandaży.
W czasie wakacji nie trudno o problemy żołądkowe. Dziecko podekscytowane wyprawą w nieznane może być trochę nerwowe, do tego dochodzi jedzenie inne niż w domu, z różnych, czasem nieznanych źródeł i biegunka gotowa. Aby jej zapobiec podawaj dziecku leki z probiotykami lub po prostu kefiry. Nie zapomnij również o ziołowych herbatkach, zwłaszcza miętowej. Gdy biegunka już jest podaj dziecku środek przeciwko biegunce, pamiętaj też o nawadnianiu i elektrolitach.
Latem, szczególnie nad wodą pojawia się mnóstwo różnego rodzaju owadów. Aby uniknąć ich ukąszeń zabierz ze sobą w podróż środek odstraszający komary, kleszcze i muchy. Dla dziecka najlepszą formą takiego środka będzie spray. Możesz też wypróbować bardziej naturalny środek jakim jest olejek waniliowy.
Apteczka malucha – lista najpotrzebniejszych rzeczy:
leki, które maluch przyjmuje na stałe
środki odkażające: woda utleniona, spirytus salicylowy
opatrunki: plasterki z opatrunkiem, bandaże, jałowe gaziki
krem na otarcia i przyspieszający gojenie
sól fizjologiczna
elektrolity
leki przeciwgorączkowe, na chorobę lokomocyjną, na biegunkę
pastylki lub spray na gardło
syrop na kaszel
akcesoria: termometr, aspirator do nosa, pęseta, małe nożyczki.
ZOBACZ TAKŻE: Pierwsze wakacje z dzieckiem – jak się przygotować? >>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
87.207.*.* 2016.07.10 12:27
ja zawsze zabieram leki jak najczęściej stosuje u dziecka, nie wiadomo co nagle może się przydać a po co jeździć i szukać apteki gdy np dziecko ma już gorączkę albo mocno kaszle? Dlatego standardem u mnie jest aby wziąć syrop na gorączkę z paracetamolem, dicotuss na każdy rodzaj kaszlu, wodę morską na katar oraz tabletki na ból gardła. Warto mieć wszystko od razu ze sobą niż szukać w obcym mieście apteki w środku nocy czego nikomu nie życzę.
83.4.*.* 2016.07.01 09:53
rzeczywiscie dużo tego ale wszystko może się przydać, ja dodam takie ulatwienie, dobrze jest zabrać orsalit plus smektyn w razie biegunki mamy w jednym smektyn który łagodzi objawy biegunki i skraca czas jej trwania oraz elektrolity by dziecko się nie odwodniło
Patrycja Sobolewska 2016.06.16 08:52
oj duzo jest tych rzeczy :)
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.